Üretim toparlanıyor ama ithalat artıyor

Yılın ilk çeyreğinde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 377 bin 70 adet olarak gerçekleşirken otomobil üretimi yüzde 7 artarak 238 bin 274 adede ulaştı. Aynı dönemde toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 1 artarak 256 bin 511 adet olurken otomobil ihracatı ise yüzde 2 azalarak 154 bin 319 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, üretim ve ihracatta toparlanma sürerken ithal otomobil oranındaki artış dikkatleri çekti. İlk çeyrekte otomobil pazarında ithalatın payı yüzde 68 olarak gerçekleşirken, Mart 2024’te otomobil ithalatı yüzde 70.4 seviyelerine kadar çıktı.

2 AYDA 558 MİLYON DOLARLIK AÇIK

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, “Yüksek ihracat rakamlarına rağmen otomotiv sanayi geçen sene ilk defa 1.4 milyar dış ticaret açığı vererek yılı kapatmıştı. Bu sene toplamda ilk 2 ayın rakamlarında hafif artıda olduğumuzu görüyoruz ancak asıl eksiği verdiğimiz taraf otomobil tarafı ki geçen seneyi 6.6 milyar dolar eksiyle kapattık. Bunun da en önemli sebebi Çin’den yapılan ithalat. Şu anda ilk 2 ayda otomobil sınıfına baktığımız zaman 558 milyon dolarlık bir dış ticaret eksiğiyle ilk çeyreğin ilk iki ayını kapatmış durumdayız. Bu da Türkiye’nin bu kadar fazla otomobil ithal edici bir ülke durumuna gelmesidir. Sürdürebilirlik açısından bir sorun olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

TİCARİDE BİRİNCİLİĞİ İSPANYA’YA KAPTIRDIK

Türkiye’nin uzun yıllardır ticari araç üretiminde Avrupa’da birinci sırada olduğunu hatırlatan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Eroldu, “İlk defa 2023 yılında maalesef bu birinciliği 25 – 30 bin adet araç gibi bir farkla İspanya’ya kaptırmış durumdayız. Şu anda Türkiye otomobildeki altıncı yerini korurken ticari vasıtalarda birincilikten ikinciliğe düşmüş durumda. OSD üyelerinin hayata geçirdiği veya geçirmek üzere olduğu geçirmeyi planladığı ticari yatırımları var. Onlar daha tam devreye girmedi. Dolayısıyla biz bunun geçici bir rakam olduğunu düşünüyoruz. Bu yatırımlar tekrar devreye girdiği zaman Türkiye’nin yine ticari vasıtada da birinciliğe geri döneceğini
öngörüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x